5 különleges óra
1. HYT H sorozat
A folyékony idő
A HYT Watches-nál gondoltak egy merészet és úgy döntöttek mutatók helyett ezentúl folyadékkal szeretnék nekünk megmutatni mennyi az idő. No, ez nem csak úgy hipp-hopp történt. Az ötlettől a megvalósításig eltelt 15 év és ezalatt kemény munka folyt. Az óra lelke 2 kis pumpa. Az egyik átlátszó, míg a másik színezett folyadékkal van töltve.
A perceket továbbra is mutató jelzi, az órát pedig a színes folyadék mutatja. Ez a technikai újítás és a 15 évnyi munka nem olcsó mulatság. Ha ilyet szeretnénk magunknak, akkor egy lakás árát kell kifizetnünk, ugyanis egy ilyen óra nagyjából 30 millió forint körül beszerezhető.
video: hytwatches.com
2. Ressence Type 3
Technikai újítások tárháza
Aki kicsit is konyít az órákhoz, az rögtön észreveszi, hogy ez egy igazán különleges darab. Nincs korona, nincsenek mutatók. Ezek csak azok, amiket hirtelen ki lehet szúrni, de ennél jóval többről van szó.
Ressence Type 3 – photo: ressencewatches.com Ressence Type 3 – photo: ressencewatches.com
A mutatók tárcsákra vannak festve és a tárcsák forgásával mutatják az időt. Valójában van korona is, de nem a megszokott módon. A korona tulajdonképpen a hátlapba lett beépítve. Nem is akármilyen korona ez. E-korona, ami egy okos szerkezet. Az első manuális beállítást kezeli alapértelmezettnek. Ha levesszük a csuklónkról az óra megáll, majd ismét felvéve magától beállítja az időt. A mágneses erőátvitelre nem térek ki külön, ami még említésre méltó az a levegővel töltött alsó- és olajjal töltött felső kamra. A zafírüveg dóm alatt így olajban lubickol a szerkezet. Ez az olaj a fénytörést is megakadályozza, így például víz alatt is ugyanúgy látszik a számlap, ezért búvárkodáshoz is ajánlják. Ezeknek az újításoknak az árát is elkérik: 14 millió forint.
Ressence Type 3 – photo: ressencewatches.com Ressence Type 3 – photo: ressencewatches.com
3. Raketa Russian Code
Első ránézésre talán sokan nem is értik: miért is került ide ez az óra?
Nemrég írtam a retro Raketa órákról és akkor vettem csak észre, hogy a gyárat hosszú kihagyás után 2011-ben újraindították. A modernizálás után a régi modellekről lesöpörték a port és már modernebb szerkezetekkel újra kezdték a klasszikusok gyártását.
Raketa Russian Code – photo: raketa.com Raketa Russian Code – photo: raketa.com
És akkor visszatérve a kérdésre: Ha alaposabban szemügyre vesszük az órát, a teljes számlap fordítva van és maga a szerkezet is fordítva jár! Ez nem véletlen. A Nap körül a bolygók az órajárással ellentétesen keringenek, ennek tiszteletére készült a Russian Code modell, ami limitált, midössze 300 darab készült. A modernizálás az árakra is rányomta a bélyegét. A legolcsóbb új Raketa 750€-tól kezdődik, ezért a modellért pedig 1380€-t, azaz 500ezer forintot kér el tőlünk a gyártó.
4. Van Cleef & Arpels Midnight Planetarium
A naprendszerrel a csuklódon
Az előző Raketánál már szóba kerültek a bolygók, ennél az óránál azonban meg is jelennek a bolygók a számlapon. Valójában nem is csak megjelennek, hanem kis tárcsákon a valóságnak megfelelően mozognak is. Egy “sima” mechanikus szerkezet is egy csoda, de ez egy mérnöki remekmű!
Van Cleef & Arpels Midnight Planetarium – photo: vancleefarpels.com Van Cleef & Arpels Midnight Planetarium – photo: vancleefarpels.com
A tok és a nap rózsaaranyból készült, a számlap és a bolygók különböző ásványokból. Elöl, hátul zafír üveg található. A felhasznált anyagok és a komplex szerkezetből sejthetjük, hogy nem egy olcsó darab, a lista legdrágább órája, nagyjából 70 millió forintba kerül.
5. Konstantin Chaykin Joker
A bohém kézműves
Konstantin Chaykin óráival nem nagyon fogunk összefutni, ugyanis ő egy órás, így esetében igazi kézműves órákról beszélhetünk. Az eredeti Joker 99 darabos limitált kiadású, de léteznek belőle speciális változatok, például Drakula, Halloween, Bohóc vagy éppen Télapós változatok. Ezek is limitáltak, általában 88 darabban készülnek és szinte már mind gyűjteményben pihennek.
Konstantin Chaykin Joker – photo: chaykin.ru Konstantin Chaykin Joker – photo: chaykin.ru
Svájci ETA 2824-2 automata szerkezet van átalakítva, mégpedig olyan módon, hogy a mutatók helyett a szemek tárcsái mutatják az időt, a bal oldali az órát, a jobb pedig a percet. Joker nyelve még egy holdfázist is megmutat nekünk. Ezek állásának kombinációi nem kevesebb, mint 2000 grimaszt képesek megjeleníteni. Mivel az órákból viszonylag kevés létezik, az igény viszont nagyobb lenne, így hamisítványokat is találhatunk böngészés közben. Ha megörülnél, hogy 300ezer forintért hozzájutsz egy ilyenhez, akkor azért legyél óvatos, mert az eredetik 6 millió forintos ár körül mozognak!
Más érdekes cikket is találsz, nézz szét!